parallax background

Artykuły

Nauka słówek angielskich - jak to robić efektywnie?

2018-12-05

Nauka słówek angielskich

Język angielski jest obecnie bardzo istotny, zarówno jeśli chodzi o rynek pracy, jak i w kwestiach związanych z podróżowaniem, czy edukacją zagraniczną. Coraz więcej osób chce posługiwać się angielskim na przyzwoitym poziomie. Często nie mamy na względzie jedynie praktycznych korzyści, ale także samorozwój. Spoglądając na temat szerzej, znajomość języków ułatwia nie tylko znalezienie pracy, czy komunikację z obcokrajowcami - wpływa także na dostęp do informacji. Wiele źródeł jest tworzonych wyłącznie po angielsku - przydaje się zatem umiejętność czytania ze zrozumieniem w tym języku. Bariery pomiędzy poszczególnymi krajami stopniowo zanikają, a ludzie stają się odważniejsi i chcą próbować podbijać świat - rozkręcać międzynarodowe biznesy, zdobywać zagraniczne dyplomy i dążyć do ogólnoświatowej kariery.

Czy warto uczyć się słówek?

Niektórzy są zwolennikami teorii, że w nauce języka najważniejsza jest gramatyka, inni twierdzą, że jednak słownictwo. Prawda - jak to często bywa - leży pośrodku. Faktem jest, że aby płynnie się porozumiewać należy znać struktury i konstrukcje, odpowiedni zasób leksykalny jest jednak równie ważny. Przy nauce słówek warto zwrócić uwagę na to, aby nie przyswajać jedynie słownictwa tematycznego. Oczywiście, jest ono niezwykle istotne, a takie pogrupowanie ułatwia naukę. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że różnorakie łączniki, spójniki i tym podobne "dodatki" także są kluczowe w komunikacji. Niezrozumienie słów, które w procesie nauki są często przez nas lekceważone, może powodować poważne trudności w precyzyjnych wypowiedziach.

Ilu słówek należy się nauczyć?

Ile słów powinniśmy poznać, aby móc stwierdzić, że znamy język angielski? Tutaj odpowiedź brzmi - jak najwięcej. Brzmi banalnie, ale rozwijanie umiejętności językowych polega na nieustannym dokształcaniu się. Nie warto spoczywać na laurach. Istnieje teoria, wedle której do porozumiewania się na co dzień wystarczy znajomość około 1500 - 3000 słów. Jest to całkiem możliwe, ale pamiętajmy, że ta liczba nie uwzględnia wielu czynników - między innymi tego, w jakim towarzystwie będziemy się obracać, na jakie tematy dyskutować i jaki poziom będą reprezentowały te konwersacje. Spektrum używanego słownictwa zależy przecież od tego, czy prowadzimy proste rozmówki o pogodzie, czy chcemy analizować sytuację polityczną na świecie. Warto zatem maksymalnie poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie.

Jak uczyć się efektywnie?

Niestety nauka języka to w dużej mierze, tak zwana "pamięciówka". Należy zapewnić sobie odpowiednie warunki do przyswajania wiedzy - skupić się, ograniczyć rozpraszające bodźce i zadbać o motywację. Z tym wiele osób ma duży problem - po pewnym czasie determinacja potrafi spaść. Pamiętajmy, aby nagradzać się za sukcesy, nawet te drobne. Kiedy natomiast wydaje nam się, że wiemy już absolutnie wszystko, możemy przeczytać bardziej skomplikowany artykuł, aby zweryfikować ten pogląd. Być może to uświadomi nam, jaki jest faktyczny stan rzeczy. Pracy z nauką słownictwa jest naprawdę sporo i trzeba być na to przygotowanym. 

W procesie nauki słownictwa nie należy zapominać o prawidłowej wymowie. Należy na bieżąco sprawdzać artykulację poszczególnych wyrazów, aby na bieżąco zapoznawać się z prawidłowymi wzorcami. Wówczas też prawdopodobnie zorientujemy się, który akcent języka angielskiego bardziej nam odpowiada. Jeżeli szczególne okoliczności nie zmuszają nas do nauki konkretnej odmiany, powinniśmy zdecydować się na tę dla nas łatwiejszą. Wymowa jednym sprawia duże trudności, innym zdecydowanie mniejsze. Z pewnością szybko zorientujemy się, do której grupy należymy i jak duży nacisk powinniśmy położyć na ten aspekt naszej edukacji językowej. 

Pamiętajmy również, aby nie przeceniać swoich sił. Materiał należy dzielić na partie, a ich wielkość powinna być dopasowana do naszych indywidualnych możliwości. Mówi się, że przyswojenie około 10 - 20 nowych wyrazów dziennie można uznać za pewnego rodzaju sukces. Tutaj jednak wszystko zależy od tego, jak nam idzie. Ważne są także systematyczne powtórki - bez nich prędko wyleci nam z głowy to, co poprzedniego dnia mozolnie zapamiętywaliśmy. Takie "odświeżanie" materiału nie może być jednorazowe - jest to proces długotrwały. Oprócz nauki samych wyrazów, powinniśmy również ćwiczyć ich zastosowanie - budować zdania, zapamiętywać wyrażenia i całe zdania. W ten sposób pośrednio powtarzamy również poszczególne konstrukcje.

Nauka języka powinna sprawiać przyjemność

Przykra prawda jest taka, że osobom, które zupełnie nie odczuwają zainteresowania przedmiotem, a są w jakiś sposób zmuszone do nauki, przyswajanie wiedzy idzie znacznie oporniej. Wiele można wynieść czytając anglojęzyczne artykuły, świadomie słuchając tekstów piosenek, czy też oglądając filmy i seriale w ich oryginalnych wersjach. Warto odkryć obszar, który nas zafascynuje i stanie się dodatkowym źródłem wiedzy o języku. W taki sposób możemy sobie uprzyjemnić naukę - choć z początku nadążanie za tokiem myślowym native speakerów zazwyczaj sprawia trudności, z czasem może się to zmienić.

Lista artykułów

parallax background

4 powody dla których warto spróbowaćRóżnorodność nauki

Nauka ze słuchu, nauka pisania, testy wyboru, możliwość tworzenia własnych lekcji, możliwość nagrywania własnej wymowy i wiele innych.

3000 słówek

Prawie 3000 najczęściej używanych słówek nagranych przez profesionalnych lektorów i native speakerów.


4000 zdań

Prawie 4000 różnych zdań i zwrotów nagranych przez profesionalnych lektorów i nativ speakerów.

Dostęp 24 h online

Posiadając dostęp do internetu możesz uczyć się w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie.